O sprejemu
Za namestitev v Dom lahko zaprosijo državljani Republike Slovenije, ki imajo stalno prebivališče na območju RS ter tujci, ki imajo dovoljenje za stalno prebivanje v Republiki Sloveniji in so stari nad 65 let.
Postopek sprejema se prične z vložitvijo prošnje za sprejem ali premestitev v institucionalno varstvo, ki ji je potrebno priložiti:
- prošnjo za sprejem ali premestitev v institucionalno varstvo (enotni obrazec za vse domove)
- mnenje o zdravstvenem stanju, ki ga poda osebni zdravnik in ne sme biti starejše od 30 dni,
- pooblastilo zastopnika,
- izjavo o načinu plačila storitve s strani tretje osebe,
- potrdilo o državljanstvu in potrdilo o stalnem prebivališču fotokopijo osebnega dokumenta.
Postopek sprejema vodi socialna služba v skladu s Pravilnikom o postopkih pri uveljavljanju pravice do institucionalnega varstva (Ur. l. RS, št. 38/2004 z dopolnitvami). O sprejemu prosilca v Dom odloča Komisija za sprejem, premestitev in odpust stanovalcev, ki o svoji odločitvi prosilca pisno obvesti. Pri sprejemu v Dom se upoštevajo naslednji kriteriji: vrstni red po prispetju prošnje, bližina stalnega bivališča uporabnika, zdravstveno stanje uporabnika in socialni razlogi, ki lahko pomembno vplivajo na nujnost čimprejšnjega sprejema. SeneCura Vojnik je edini Dom v Sloveniji, kjer v isti stavbi deluje tudi Dializni center Optimamed kar omogoča nepredstavljivo višjo kakovost in kvaliteto življenja za uporabnike, ki potrebujejo dializno zdravljenje in so nameščeni v Domu. S prosilcem iščemo najbolj primerno namestitev, zato ga že pred sprejemom povabimo skupaj z njegovimi svojci oz. pooblaščencem na ogled Doma, kjer mu predstavimo način življenja v Domu in ga seznanimo z vsemi potrebnimi informacijami, hkrati pa ga povprašamo o njegovih željah, pričakovanjih in potrebah.
Ob sprejemu v dom stanovalec predloži še naslednje dokumente:
- začasno predloži osebni dokument zaradi prijave in evidenc v zavodu,
- začasno predloži zdravstveno izkaznico,
- posreduje podatke za izpolnitev osebnega kartona,
- zagotovi prenos zdravstvene kartoteke.
Cilj socialne službe, v sodelovanju z ostalimi službami Doma, je zagotavljanje pogojev za čim bolj kvalitetno življenje stanovalcev, s poudarkom na vživljanju v novo okolje, razvijanju medčloveških odnosov in vzdrževanju stikov. Ob tem se dosledno uporabljajo strokovna načela individualizacije, normalizacije, celovitosti in kontinuirane obravnave z multidisciplinarnim pristopom. Stanovalce vodimo in spremljamo ves čas bivanja v Domu z namenom dviga kvalitete življenja, omogočanjem razvoja in ohranjanjem samostojnosti ter aktivnega preživljanja prostega časa. Pri tem zaposleni upoštevamo način življenja vsakega posameznika, želje, interese ter njegove zmožnosti. Kakovost življenja starostnika v institucionalnem varstvu je odvisna od ravnotežja med dobro oskrbo materialnih potreb in zagotavljanjem dobrih pogojev za kakovostno osebno življenje in medčloveško sožitje. Stanovalec v domu mora biti tisti, ki se mu v skladu z možnostmi čim bolj prilagajamo vsi zaposleni v domu. V SeneCura Vojnik si prizadevamo stanovalcu ponuditi tisto obliko oskrbe, ki jo v danem trenutku potrebuje.